Strona główna O nas
PDF Drukuj Email

Budynek Zespołu Szkół w Nowakowie - październik 2007

 


Nasza szkoła znajduje się w Nowakowie - niedużej wsi leżącej na Wyspie Nowakowskiej w gminie Elbląg.

Wyspa Nowakowska powstała na terenach "wykradzionych" wodzie. Jej granice wyznacza Zalew Wiślany, rzeka Elbląg i rzeka Nogat. Do roku 1741 na tym obszarze rozciągały się jedynie mokradła, na których zbierano trzcinę. Do początków XVIII w ziemia ta podlegała administracji miasta Elbląg. W 1703 r. król pruski zagarnął posiadłości wiejskie miasta i wtedy wyspa znalazła się pod rządami pruskich intendentów.
Od 1741 r. tereny te zaczęto osuszać i zagospodarowywać. Powstała wieś Terranowa (od 1945 r. Nowakowo). Do roku 1808 osuszone zostały mokradła położone dalej na północ. Powstały dzisiejsze osady: Nowotki, Cieplice, Batorowo, Kępiny Wielkie. W okresie zaboru pruskiego napływała na te tereny ludność pochodzenia niemieckiego. Pod koniec II wojny światowej wycofująca się armia niemiecka wysadziła w 16 miejscach wały ochronne i zalała znaczną część Żuław, w tym także tereny Wyspy Nowakowskiej. Zniszczeniu uległy urodzajne pola, drogi, wały i urządzenia melioracyjne. Ponowne osuszanie trwało do 1950 r. Ze wszystkich stron Polski i dawnego ZSRR zaczęli napływać nowi osadnicy.
Jeden z nich wspomina: "Wszystko było porośnięte trzciną taką wysoką, że nic nie było widać. Żeby trafić do domu musieliśmy na długich tyczkach powiesić jakiś kawałek szmaty, tak żeby go było widać ponad trzcinami. Później trzcinę wycinaliśmy, a tam gdzie było zbyt mokro wypalaliśmy. Nie było dróg, nie było porządnych podwórek, ale jakoś musieliśmy sobie radzić". Pozostałością tamtych nie osuszonych terenów jest rezerwat "Zatoka Elbląska".

Szkoła Podstawowa w Nowakowie jest szkołą z ponad 60 letnią historią

Pierwsza siedmioklasowa szkoła podstawowa rozpoczęła swoją działalność na Wyspie Nowakowskiej w roku 1946. Była to mała, drewniana szkółka we wsi Nowakowo, mieszcząca się w pobliżu obecnej szkoły. Dziś nie ma po niej śladu. Kolejne lata niosły ze sobą wiele zmian. Przybywali osadnicy i przybywało dzieci, dla których trzeba było otwierać szkoły. W roku szkolnym 1948/49 rozpoczęła swoją działalność czteroklasowa szkoła podstawowa w Cieplicach, następna w Nowotkach i Batorowie. Potrzeba oświaty była tak ogromna, że podjęto działania i wybudowano we wsi Nowakowo nową siedmioklasową szkołę.

 

W tym budynku pierwsze lekcje rozpoczęły się w roku szkolnym 1958/59. Budynek był wielokrotnie remontowany i rozbudowywany (powódź w 1983 roku). Ta szkoła to piętrowy budynek z 10 izbami lekcyjnymi, biblioteką, salą korekcyjną, salą internetową, świetlicą i gabinetem stomatologicznym. Do szkoły w roku szkolnym 2002/2003 uczęszczało 170 uczniów w 7 oddziałach. Uczniowie do szkoły byli dowożeni szkolnym autobusem z całej wyspy.
Od początku swojego istnienia szkoła była prężnym ośrodkiem wychowawczym i kulturalnym. O czym świadczą liczne nagrody w konkursach przedmiotowych, sportowych i przeglądach teatralnych i tanecznych. W roku 2005 rozpoczęto budowę sali gimnastycznej i rozbudowę szkoły.

 

Od 1 września 2007 szkoła rozpoczęła działalność jako Zespół Szkół.

 

Od 1 września 2017 szkoła rozpoczęła działalność jako Publiczna Szkoła Podstawowa.

 

Statystyka odwiedzin

Losowa fotka

tn_P1100644.JPG

Kalendarz

Pogoda

Powered by Rounded Corners Joomla Themes .::Hary 2010